Günlük Bilgiler,

B Vitamini Nelere İyi Gelir?

B vitamini suda eriyen bir vitamin türü olup genel faydaları stresi azaltır, konsantrasyonu arttırır ve  beyni çalıştırır yani genel olarak B vitamini beyne faydası olduğunu söyleyebiliriz.

B vitaminin faydalarını daha detaylı öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririz;

  • B1 vitaminin faydaları hafızayı güçlendirir, sinir sistemini düzenler, yorgunluğu giderir ve depresyon riskini azaltır eksikliğinde ise hafıza kaybına neden olabilir.
  • B2 vitaminin faydaları karbonhidrat ve yağ metabolizmasında görev yapar ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar eksikliğinde ise dudak ve ağızda yaralar olur.
  • B3 vitaminin faydaları karbonhidrat protein ve yağ maddelerinin vücutta kullanılmasını sağlar sinir sistemi için gerekli bir vitamindir vücutta eksik olduğunda ise  yorgunluk ve hafıza kaybına neden olur.
  • B5 vitaminin faydaları enerji metabolizmasında görev alır ve stresle mücadele eder alyuvar üretiminde gereken bir vitamin türü olduğundan cilt için vücutta olması gereken vitamin türüdür.
  • B6 vitaminin faydaları sinir sisteminin düzgün işlemesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar eksikliğinde ise egzama kansızlık ve çeşitli deri hastalıklarına neden olur.
  • B7 vitaminin faydaları yağ protein ve karbonhidrat metabolizmasıni düzenler vücutta eksik olması durumunda mide bulantısı, anemi ve yorgunluk etkisi yaratır.
  • B9 vitaminin faydaları folik asit ve folat olarakta bilinen bir adı vardır kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve özellikle anne karnındaki ceninin sağlıklı gelişimi için gereklidir. Vücutta eksilirse anemi, doğumda kusura, sinir sisteminde bozukluğa neden olur.
  • B12 vitaminin faydaları Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve sinir sisteminin merkezinin düzenli çalışmasını sağlar ayrıca hafızayı güçlendirir eksikliğinde ise yorgunluk, depresyon, iştahsızlık, eller ve ayaklarda uyuşma ve kilo kaybına neden olur.

B vitamini hangi besinlerde vardır

B vitaminin hepsi genel olarak tüketmek zorunda olduğumuz balık, yumurta, ıspanak, kuru baklagiller, yeşil yapraklı bitkiler, sığır, kuzu, ton balığı, domates, mantar, süt, soya fasulyesinde bulunur.

Kolay Zayıflama Yöntemleri

Kolay Zayıflama Yöntemleri

Kış mevsimi geldi haliyle televizyon karşısında, buz gibi havada dolaştıktan sonra dışarıda arkadaşlarla sıcacık bir cafe ararken sohbet esnasında gelsin çaylar, gitsin kahveler, gelsin tatlılar, gits...

Kolesterole Neler İyi Gelir?

Kolesterole Neler İyi Gelir?

Kolesterol vücuttaki vitamin ve minerallerin organlara, kas dokularına ve kemiklere ulaştırılmasını sağlayan bir maddedir. Ancak bunu dengelemek çok önemlidir. Çünkü kolesterolün düşmesi veya çıkması ...