Günlük Bilgiler,

İlaçlar Nasıl Saklanır?

İlaç kullanımını herkes yapar ama ilaç saklama işleminin nasıl olması gerektiğini herkes bilmez ve doktor tarafından reçeteye yazılan ilaçları kullanan her hasta ilacın iç yüzündeki açıklamayı okumaz. Genel olarak ilaçların saklanması hakkında bilgi verirken bilinen bir doğru var ki bunu tüm doktorlar ve Kızılay onaylar. Buda ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar son kullanma tarihine kadar kullanılabilen ilaçlardır yani kullanım süresi ayları bazen de yılları kapsarken, sulandırılan antibiyotiklerin 15. Günün sonunda kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir.

  • İlaçlarınızı kuru ve oda sıcaklığında güneş görmeyen bir yerde saklamalısınız.
  • İlaçlarınızın ağzının iyi kapandığından emin olun ve her ilacı kendi kutusunda saklayın bu ilacı kullanmak istediğinizde ilacın içeriğini hemen okumanızı sağlar.
  • Özelikle şurupların eczacınız tarafından belirtildiyse ve ilacın açıklamasında ‘soğukta saklayınız’ ibaresi varsa o şurubu veya ilacı buzdolabınızda saklayınız.
  • Burun, göz ve boğaz yolları için kullanılan damla ve sprey ilaçların ömrü 15 gündür bu ilaçları açtıktan sonra 15. Günün sonunda muhakkak atın. Çünkü bakteri üremesi olduğu için yararından çok zararı olacaktır.
  • Günü geçmiş ilaçlarınızı ya da kullanmadığınız ilaçları atık ilaçları toplayan eczacılara verebilirsiniz. Bu çevreyi korumanızı sağlar.
  • Ağrı kesici ateş düşürücü ilaçların ömrü genelde 2 yıldır.
Aspirinin Faydaları

Aspirinin Faydaları

Aspirini doktor kontrolünde herkesin kullanması gerektiğini söylemeliyiz çünkü aspirin hafif ağrılar dindirdiği, ateş düşürücü etkisinin dışında kanı sulandırdığından kalp krizi riskini en aza indirme...

Bebe Bisküvisi Nasıl Yapılır?

Bebe Bisküvisi Nasıl Yapılır?

Bebeğinize her şeyin en iyisini ve sağlıklısını yedirmek istersiniz ve en özel en sağlıklı olan malzemelerden yemeklerini hazırlarsınız. Peki sabah kahvaltılarında bebeklerin en sevdiği kahvaltı öğünü...

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otu yağı güzelleşmek ya da sağlık için eski çağlardan mısırlılar döneminden beri kullanılan bir bitkidir bazı ülkelerde ismi siyah tohum olarak bilinir hindistanda çok fazla yetiştirilmektedir ş...