Günlük Bilgiler,

İlaçlar Nasıl Saklanır?

İlaç kullanımını herkes yapar ama ilaç saklama işleminin nasıl olması gerektiğini herkes bilmez ve doktor tarafından reçeteye yazılan ilaçları kullanan her hasta ilacın iç yüzündeki açıklamayı okumaz. Genel olarak ilaçların saklanması hakkında bilgi verirken bilinen bir doğru var ki bunu tüm doktorlar ve Kızılay onaylar. Buda ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar son kullanma tarihine kadar kullanılabilen ilaçlardır yani kullanım süresi ayları bazen de yılları kapsarken, sulandırılan antibiyotiklerin 15. Günün sonunda kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir.

  • İlaçlarınızı kuru ve oda sıcaklığında güneş görmeyen bir yerde saklamalısınız.
  • İlaçlarınızın ağzının iyi kapandığından emin olun ve her ilacı kendi kutusunda saklayın bu ilacı kullanmak istediğinizde ilacın içeriğini hemen okumanızı sağlar.
  • Özelikle şurupların eczacınız tarafından belirtildiyse ve ilacın açıklamasında ‘soğukta saklayınız’ ibaresi varsa o şurubu veya ilacı buzdolabınızda saklayınız.
  • Burun, göz ve boğaz yolları için kullanılan damla ve sprey ilaçların ömrü 15 gündür bu ilaçları açtıktan sonra 15. Günün sonunda muhakkak atın. Çünkü bakteri üremesi olduğu için yararından çok zararı olacaktır.
  • Günü geçmiş ilaçlarınızı ya da kullanmadığınız ilaçları atık ilaçları toplayan eczacılara verebilirsiniz. Bu çevreyi korumanızı sağlar.
  • Ağrı kesici ateş düşürücü ilaçların ömrü genelde 2 yıldır.
Lastik Ömrü Nasıl Artar?

Lastik Ömrü Nasıl Artar?

Lastikler aracımızda son derece önemlidir.Araba lastiklerimizi sürekli olarak denetlememiz ve bakımını yapmamız gerekmektedir.Arabalarımızın lastik ömrü nasıl artar dendiğinde birçok faktör bunun aslı...

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide on iki parmak bağırsak ve yemek borusu arasında kalan görünümü bir torbayı andıran organdır. Mide yediğimiz yiyeceklerin direk gittiği ve parçalandığı yerdir. Burada mide yediğimiz katı ve sıvı y...

Migren Neden Olur?

Migren Neden Olur?

Migren bir baş ağrısı olup sıradan veya sinirsel baş ağrılarından çok daha farklıdır migren ağrısı kişide ara ara gelir ve geldiği zamanda kolay kolay gitmez. Migren ağrısı çeken kişide görme bozukluğ...