Günlük Bilgiler,

Kolesterole Neler İyi Gelir?

Kolesterol vücuttaki vitamin ve minerallerin organlara, kas dokularına ve kemiklere ulaştırılmasını sağlayan bir maddedir. Ancak bunu dengelemek çok önemlidir. Çünkü kolesterolün düşmesi veya çıkması sonucunda birçok hastalıkta beraberinde gelmiş olacaktır.

Kolesterolü düşürücü bitkiler

  • Sarımsak yemek ve bunu özellikle tazeyken tüketmek kolesterolü düşürür çünkü sarımsak içinde bulunan ajoen ve alisin maddeleri yüksek kolesterolü indirmeye yardımcı olur.
  • Safran bitkisi Asya ve Hint mutfağında olmazsa olmaz bitkilerden biridir içeriğinde bulunan aktif kimyasal birleşenler kolesterolün çıkmasını önler
  • Zencefil vücuttaki kanı sulandırdığı gibi köklerindeki şifası ile kandaki fazla kolesterole neden olan yabancı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olur.
  • Çay çayı dünyada bilmeyen yoktur sıcak ya da soğuk olarak tüketimi bulunmaktadır kolesterolü düşürücü etkisinin yanında kan dolaşımını da hızlandırmaktadır.

Kolesterolü düşürücü gıdalar

  • Yulaf özellikle sabah kahvaltılarında tüketebileceğiniz yulaf ezmesi, mısır gevreği gibi gıdalar kolesterolü dengeler
  • Fındık doymamış yağ ve lif bakımından zengin olan fındığın kolesterolü dengeleyici etkisi vardır bu yüzden günde bir avuç fındık tüketilmesi gerekir
  • Balık omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olan balığın kalp dostu olduğunu belirterek aynı zamanda kanı sulandırır, kolesterolü dengeler ancak balığın pişirilme işlemi zeytin yağ ile olmalıdır çünkü zeytin yağ diğer yağlara göre daha az işlenmiştir.

Yukarıda kolesterolü düşürmek için birçok bitki ve gıdalar hakkında bilgi verdik ancak bu bitki ve gıdaları tüketmek dışında düzenli egzersiz yapılması gerekir düzenli egzersiz sizin kolesterolünüzü %10 – %20 azaltır.

Lastik Ömrü Nasıl Artar?

Lastik Ömrü Nasıl Artar?

Lastikler aracımızda son derece önemlidir.Araba lastiklerimizi sürekli olarak denetlememiz ve bakımını yapmamız gerekmektedir.Arabalarımızın lastik ömrü nasıl artar dendiğinde birçok faktör bunun aslı...

Migren Neden Olur?

Migren Neden Olur?

Migren bir baş ağrısı olup sıradan veya sinirsel baş ağrılarından çok daha farklıdır migren ağrısı kişide ara ara gelir ve geldiği zamanda kolay kolay gitmez. Migren ağrısı çeken kişide görme bozukluğ...