Mezarlığa Ekilecek Çiçekler

Mezarlığa Ekilecek Çiçekler

Yıl içerisinde belirli periyotlarla sevdiklerimizin mezarlarını ziyaret etmek, kabirlerini düzenlemek, temizlemek ve birbirinden şık çiçekler ile görsel açıdan hoş bir görünüme kavuşturmak, o sevdiklerimize verdiğimiz değerin bir yansımasıdır. Bunun en önemli göstergesi de mezarlığa ekilecek çiçekler ve onların bakımıdır.

Mezarlığa ekilecek çiçekler tercih edilirken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Çünkü bitki yetiştiriciliği birçok etkeni kendi içerisinde barındırır. Seçilecek çiçeğin hangi mevsime uygun olduğu, toprağın bitki ile uyumu, bitkinin alan gereksinimi, güneş ışığına olan ihtiyacı, su ile ilişkisi bu dikkat edilmesi gereken konulara örnek olarak gösterilebilir.

Bakım ve estetik açıdan en çok tercih edilen bitki grupları, yaz kış kurumayan mezar çiçekleridir. Günümüzde bu konular hakkında akıllarda birçok soru işaretleri olduğu mezarlığa ekilecek çiçekleri detaylı bir şekilde araştırdık ve bu yazımızın devamında sunduk.

Yaz Kış Kurumayan Mezar Çiçekleri

Bireyler zamanlarının büyük bir kısmını sevdiklerinin kabirlerinde harcayamayacakları ve bakımlarıyla devamlı ilgilenemedikleri için, mezarlarda kullandıkları çiçeklerin uzun süreli kurumamasını ve yeşil kalmasını isterler. Bu haklı bir taleptir. Günümüzde bazı bitki türleri vardır ki sadece bulunduğu mevsimin özelliklerine göre hayatta kalabilirler. Diğer mevsim geldiğinde hemen solup giderler.

Yaz kış kurumayan mezar çiçeklerinin birçok özelliği vardır. Yazın aşırı su tüketimine ihtiyaç duymaması, kışın ise soğuk ve çetin geçen aylarda solup gitmemesi bu bitkilerin en belirgin özelliklerinden bazılarıdır. Ayrıca görsel açıdan gayet güzel görünüme sahip olmaları ve hoş kokular yaymaları da sık tercih edilmelerine birer örnektir.

Mezarlığa ekilecek çiçekler konusunda sık tercih edilen bu yaz kış kurumayan mezar çiçeklerinin oldukça fazla çeşidi olsa da kullanım yönünden basit olduğu için tercih edilen çeşidi azdır. Bu çeşitleri şu şekilde gruplandırmak mümkün:

 • Kardelen çiçeği: Bu çiçeğin en büyük özelliği yaz ve kış aylarında tazeliğini hep koruyabilmesidir. Ayrıca su ihtiyacı az olması da kullanıcılar tarafından sık kullanılmasına sebep olur.
 • Krizantem çiçeği: Aynı şekilde yaz ve kış aylarında solmaz. Ayrıca görüntü bakımından oldukça şık olan bu çiçeğin kokusu da oldukça hoştur.
 • Mezem çiçeği: Bu çiçeğin halk arasındaki diğer ismi ise Acem Halısı olarak telaffuz edilir. 4 mevsim de canlı kalması sebebiyle tercih oranı fazladır.
 • Kaz Ayağı: Diğer bir ismi makas çiçeği olan bu bitki, genellikle mor renklidir.

Sizler de sevdiklerinizin mezarlarında yaz kış kurumayan mezar çiçeklerini kullanarak güzel ve estetik bir kabre sahip olabilirsiniz.

Mezara Bitki Dikilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mezar bakımı dışarıdan basit bir uygulama gibi görünse de aslında hayli zor ve zahmet gerektiren bir iştir. Doğru uygulamalar ile doğru bitki ve toprak tercihleri kullanılmaz ise sevdiklerimizin kabirlerinde hiç hoş olmayan görüntülere sebebiyet verilmiş olur. Peki bu gibi sorunların önüne geçmek için neler yapılmalıdır? Mezara bitki dikilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yazımızın devamında bu konuda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Mezara bitki dikilirken dikkat edilmesi gereken şeyler oldukça geniş bir kapsama dahil olsa da bunları birkaç başlık altında toplamak mümkün.

 • Mezara bitki dikilmeden önce kabirdeki toprağın türünü oldukça iyi bilmek gerekir. Çünkü her bitki aynı toprakta verim vermez.
 • Mezardaki toprağın bakımlarının yapılmış olması gerekir. Toprağı havalandırmak ve sulamak bu bakımlara örnek olarak gösterilebilir.
 • Mezara dikilmesi istenen bitkinin tüm mevsimlere karşı dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.
 • En önemli unsurlardan birisi ise bitkilerin bakımlarının kolaylığıdır. Zor bakımlı bitkiler bireyleri oldukça mağdur eder. Çünkü çok sık ilgi görmek isterler.
 • Kullanılacak bitkinin susuzluğa karşı dayanıklı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü bilindiği üzere ülkemizde yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçmektedir.
 • Çiçek ya da ağaçların büyüme oranları baştan göz önünde bulundurulmalı, mezar yapısına uygunluğu ölçülmelidir.
 • Tercihen mezarlığa ekilecek çiçeklerin görselliğinin güzel ve kokularının da hoş olması da tercih edilebilir.

Mezarlığa ekilecek çiçekler konusunda seçimlerimize dikkat etmek, sevdiklerimizin kabirlerini en şık ve temiz görüntüye kavuşturmak, onlara hayattayken verdiğimiz değerin öldükten sonra da devamı demektir. Ayrıca inancımız gereği mezarlarda bulunan çiçeklerin Allah’a zikir yaptığı inanılmaktadır. Güzel çiçekler ile mezarlarını donattığımız taktirde güzelliğin yanında aynı zamanda onların sevap kazanmalarını da sağlayabiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan