Günlük Bilgiler,

Migren Neden Olur?

Migren bir baş ağrısı olup sıradan veya sinirsel baş ağrılarından çok daha farklıdır migren ağrısı kişide ara ara gelir ve geldiği zamanda kolay kolay gitmez. Migren ağrısı çeken kişide görme bozukluğu, mide bulantısı, kusma ve ışığa bakamama gibi belirtiler bulunur ve bu ağrı bazen günlük hayatı olumsuz etkilese de içilen birçok ağrı kesici ilaçlarında etkisi olmayacaktır. Tıp dünyasında da migrenin tamamen kişiyi terk etmesi için veya baş ağrısını hafifletmesi için henüz sonuca eren bir çalışma yoktur. Şuan için migren ağrısının geçmesi için migren ağrısı çeken kişinin 3-5 saat karanlık odada da uzanması ve dinlenmesi gerekir.

Migren ağrısını tetikleyen nedenler

Günlük rutin hayatın dışına çıkılması migreni tetikler yani uykusuzluk, uzun yolculuklar vs…

Hafta sonuda migren ağrısını tetikleyebilir özellikle çalışan kişilerde hafta sonu sabah uyanma saatleri, yemek yeme saatleri farklılık gösterdiği için zaman zaman migren ağrısı kaçınılmazdır.

Stres migren ağrısına neden olan birincil tetikleyici neden diyebiliriz. Eğer kişi stresli ise migren ağrısı geliyor demektir.

Kafein gün içinde kahve veya kola gibi kafeinli içecekleri olduğundan az yada fazla tüketmek migren ağrısına neden olabilir.

Haplarda migren ağrısını tetikleyebilir örneğin doğum kontrol hapı veya hormon ilaçları bunların bazılarıdır.

Alkol ve peynir ne alaka diyeceksiniz ama şarapta bulunan tiramin maddesi beyaz peynirde de vardır ve bu madde migren ağrısına neden olabiliyor.

Bilgisayarda migreni tetikler özellikle bilgisayar başında çalışması gereken migren hastaları aydınlık ortamda bilgisayar kullanmalılar ve sürekli dinlenerek çalışmaları gerekir.

Yetersiz beslenme de migren ağrısını tetikleyecektir bu yüzden açlığı bastırmak için bir şeyler atıştırmak yerine düzenli beslenmeyi tercih edin özellikle atıştırılan yiyecek tatlı ise kan şekeriniz aniden yükselecek ve buda migren ağrısına neden olacaktır.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide on iki parmak bağırsak ve yemek borusu arasında kalan görünümü bir torbayı andıran organdır. Mide yediğimiz yiyeceklerin direk gittiği ve parçalandığı yerdir. Burada mide yediğimiz katı ve sıvı y...

İlaçlar Nasıl Saklanır?

İlaçlar Nasıl Saklanır?

İlaç kullanımını herkes yapar ama ilaç saklama işleminin nasıl olması gerektiğini herkes bilmez ve doktor tarafından reçeteye yazılan ilaçları kullanan her hasta ilacın iç yüzündeki açıklamayı okumaz....

Günlük Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük ağız ve diş bakımı yaparken başta yapılması gerekenler diş fırçanızın orta sertlikte fırçasının küçük olmasına özen göstermelisiniz çünkü fırça küçük olursa arka dişlere daha kolay ulaşılır ve ...