Günlük Bilgiler,

Sarımsağın Cilde Faydaları

Sarımsağın vücuda birçok faydası olduğu gibi cilde de çok faydası vardır. Sarımsak içindeki allisin maddesi ciltteki mantarı yok eder, yaşlanmayı geciktirir,toksinleri atar,yaşlanmayı geciktirir.Vücuda antioksidan etki yaratır ve enfeksiyonu önler.

Sarımsağın cilde faydalarını şöyle inceleyebiliriz

Sarımsağın aknelere faydası Sarımsak akne tedavisinde cilt uzmanları tarafından dahi kullanılmaktadır. Sivilce iyileştirmek için sarımsağın ucunu biraz kesin ve bir baskı uygulayın içinden çıkan sarımsak suyunu akne olan bölgeye sürün 5-7dk. Bekledikten sonra sivilceli bölgeyi duru suyla yıkayın ertesi gün ne sivilce ne leke ne kızarıklık kalmadığını göreceksiniz.

Siyah nokta tedavisi bir çok insanın yüzünde bulunan siyah noktalar zaman zaman rahatsız edicidir ve kapatmak için bir çok kozmetik ürünleri denenir oysa sarımsak ile bu kötü görünen siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. Yapılması gereken ise 2-3 diş ezilmiş sarımsak,1 yemek kaşığı yulaf ezmesi,1-2 damla çay ağacı yağı ve yarım yemek kaşığı limon suyu ile karıştırıp cildinize sürün 5-10 dakika bekleyin ve durulayın bu maskeyi düzenli olarak haftada  1 kere yaptığınızda siyah noktalardan kurtulmuş olur ve yaşlanma etkilerin geciktirmiş olursunuz.

 

Ciltteki çatlakların giderilmesi içinde sarımsak kullanımı etkilidir. Bunun içinse 2-3 diş ezilmiş sarımsağı saf zeytin yağ ile karıştırıp çatlamış cildinize düzenli olarak belirli günlerde sürdüğünüzde çatlakların yok olduğunu göreceksiniz özellikle hamile kadınlarda görülen çatlakların giderilmesinde etkilidir.

Sarımsak genç ve gergin bir cilt istiyorsanız size yeter bunun içinde haftada bir kere yukarıda vermiş olduğumuz maske tarifini yapmanız yeterli olacaktır.

Sarımsak saç, kaş ve kirpik uzamasında da etkilidir. İçeriğinde bulunan allisin maddesi kıl köklerini besler ve bu sayede tekrar kıl ve saç çıkmasına yardımcı olur ayrıca sarımsakta bulunan antibakteriyel özelliği ile saçlarda kepek oluşumun önler.

Sarımsak hakkında bilinmesi gerekenleri ise şöyle sıralamak mümkündür.

  • Sarımsak Allisin, çinko ve sülfür bakımından çok zengin bir bitki olduğundan sağlık ve güzellik için mutlaka tüketmeliyiz.
  • Sarımsak antibiyotik özelliğe sahiptir bu yüzdende tüketilmesi şarttır.
  • Sarımsak selenyum bakımından zengindir bu ise kanser riskini azaltır
Adaçayının Faydaları

Adaçayının Faydaları

Adaçayı geçmişten bugüne sağlık için içilen ve son zamanlarda çok fazla tercih edilen şifa deposu bir çay türüdür. Ancak adaçayını satın alırken tazeliğinden emin olmanız gerekir adaçayını ister yapra...

Günlük Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük ağız ve diş bakımı yaparken başta yapılması gerekenler diş fırçanızın orta sertlikte fırçasının küçük olmasına özen göstermelisiniz çünkü fırça küçük olursa arka dişlere daha kolay ulaşılır ve ...

Kolay Zayıflama Yöntemleri

Kolay Zayıflama Yöntemleri

Kış mevsimi geldi haliyle televizyon karşısında, buz gibi havada dolaştıktan sonra dışarıda arkadaşlarla sıcacık bir cafe ararken sohbet esnasında gelsin çaylar, gitsin kahveler, gelsin tatlılar, gits...