Günlük Bilgiler,

Yeşil Çay Nasıl Demlenir

Yeşil çay  hemen hemen diğer bitki çayları gibi Uzakdoğu’dan batıya doğru uzanmış ve sağlık açısından içilmesi gereken bir çay türüdür.

Ancak Yeşil çayı satın alırken marketlerin raflarında beklemiş ve kapalı paket içinde oksitlenmiş yeşil çayın pek bir faydasının olacağını söyleyemeyiz. Aynı zaman da aktarlarda açık olarak satılan yeşil çayın ise gerçekten Uzakdoğu’dan getirildiği muallak o yüzden yeşil çayı gerçekten sağlık için tüketmek istiyorsanız nereden geldiği,üretim-hasat tarihinin mutlaka yazılı olmasına özen göstermelisiniz ve özellikle yeşil çay paketini açtıktan yaklaşık üç ay içinde tüketmelisiniz.

Yeşil çayın demlenmesi nasıl olmalıdır

Yeşil çayı demlerken evlerimizde normal demlediğimiz çaydanlıkların yerine dökme demir çaydanlıkcam çaydanlık veya toprak çaydanlıklarda demlemek en doğrusudur çünkü bu çaydanlık türleri  ısıyı etrafa eşit miktarda dağıttığı için yeşil çay yaprakları içindeki etkili maddeler suya daha etkin karışır bu sayede yeşil çayı tüketirken etkin maddelerini vücudumuza enjekte etmiş oluruz.

Aynı zamanda yeşil çayı kaynar suyla demlemekte doğru değildir. Yeşil çayı 60-70 dereceki sıcaklığa sahip su ile demlemeli 2-3 dakika bekletildikten sonra içilmelidir. Peki Yeşil çay nasıl demlenir ?

Yeşil çayın faydaları

  • Bol miktarda kafein vardır bu da zihin açıklığı ve beynin çalışmasına algı ve öğrenme gibi süreçleri kolaylaştırır.
  • Yeşil çayda bulunan kafein insan vücuduna direnç vererek yorgunluğu alıyor.
  • Yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak hızlı yağ yakmaya yardımcı olur bu yüzden spor yapıyor ve zayıflamak istiyorsanız yeşil çay içebilirsiniz.
  • İnsülin direncini azaltır.
  • Yeşil çay damarlarda serbest olarak gezen zararlı maddelerin etkisinden koruyarak kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Yeşil çayda var olan kateşin kolon kanseri, göğüs kanseri, mesane kanseri riskini azaltarak diş etlerine de fayda sağlamaktadır.
Lastik Ömrü Nasıl Artar?

Lastik Ömrü Nasıl Artar?

Lastikler aracımızda son derece önemlidir.Araba lastiklerimizi sürekli olarak denetlememiz ve bakımını yapmamız gerekmektedir.Arabalarımızın lastik ömrü nasıl artar dendiğinde birçok faktör bunun aslı...

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide on iki parmak bağırsak ve yemek borusu arasında kalan görünümü bir torbayı andıran organdır. Mide yediğimiz yiyeceklerin direk gittiği ve parçalandığı yerdir. Burada mide yediğimiz katı ve sıvı y...

Elmanın Cilde Faydaları

Elmanın Cilde Faydaları

Kış aylarında bolca tüketilen meyvelerden biri olan elmanın vücuda iyi geldiğini biliyorduk peki cilde de binbir faydası olduğunu biliyor muydunuz?  Evinizden eksik etmemeniz gereken elmanın bakın cil...