Günlük Bilgiler,

Yeşil Çay Nasıl Demlenir

Yeşil çay  hemen hemen diğer bitki çayları gibi Uzakdoğu’dan batıya doğru uzanmış ve sağlık açısından içilmesi gereken bir çay türüdür.

Ancak Yeşil çayı satın alırken marketlerin raflarında beklemiş ve kapalı paket içinde oksitlenmiş yeşil çayın pek bir faydasının olacağını söyleyemeyiz. Aynı zaman da aktarlarda açık olarak satılan yeşil çayın ise gerçekten Uzakdoğu’dan getirildiği muallak o yüzden yeşil çayı gerçekten sağlık için tüketmek istiyorsanız nereden geldiği,üretim-hasat tarihinin mutlaka yazılı olmasına özen göstermelisiniz ve özellikle yeşil çay paketini açtıktan yaklaşık üç ay içinde tüketmelisiniz.

Yeşil çayın demlenmesi nasıl olmalıdır

Yeşil çayı demlerken evlerimizde normal demlediğimiz çaydanlıkların yerine dökme demir çaydanlıkcam çaydanlık veya toprak çaydanlıklarda demlemek en doğrusudur çünkü bu çaydanlık türleri  ısıyı etrafa eşit miktarda dağıttığı için yeşil çay yaprakları içindeki etkili maddeler suya daha etkin karışır bu sayede yeşil çayı tüketirken etkin maddelerini vücudumuza enjekte etmiş oluruz.

Aynı zamanda yeşil çayı kaynar suyla demlemekte doğru değildir. Yeşil çayı 60-70 dereceki sıcaklığa sahip su ile demlemeli 2-3 dakika bekletildikten sonra içilmelidir. Peki Yeşil çay nasıl demlenir ?

Yeşil çayın faydaları

  • Bol miktarda kafein vardır bu da zihin açıklığı ve beynin çalışmasına algı ve öğrenme gibi süreçleri kolaylaştırır.
  • Yeşil çayda bulunan kafein insan vücuduna direnç vererek yorgunluğu alıyor.
  • Yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak hızlı yağ yakmaya yardımcı olur bu yüzden spor yapıyor ve zayıflamak istiyorsanız yeşil çay içebilirsiniz.
  • İnsülin direncini azaltır.
  • Yeşil çay damarlarda serbest olarak gezen zararlı maddelerin etkisinden koruyarak kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Yeşil çayda var olan kateşin kolon kanseri, göğüs kanseri, mesane kanseri riskini azaltarak diş etlerine de fayda sağlamaktadır.
Kolesterole Neler İyi Gelir?

Kolesterole Neler İyi Gelir?

Kolesterol vücuttaki vitamin ve minerallerin organlara, kas dokularına ve kemiklere ulaştırılmasını sağlayan bir maddedir. Ancak bunu dengelemek çok önemlidir. Çünkü kolesterolün düşmesi veya çıkması ...

B Vitamini Nelere İyi Gelir?

B Vitamini Nelere İyi Gelir?

B vitamini suda eriyen bir vitamin türü olup genel faydaları stresi azaltır, konsantrasyonu arttırır ve  beyni çalıştırır yani genel olarak B vitamini beyne faydası olduğunu söyleyebiliriz. B vitam...