4G Nedir?

4G Nedir?

4G, dördüncü nesil hücresel veri transferinde kullanılan bir teknoloji serisidir. İçinde 3G teknolojisininde barındıran bir hücresel veri transferi serisidir. Gelişmiş IMT-2000 teknolojisi olarak da adlandırılır. 4G teknolojisi 2005 yıllarında Samsung’un üreticisi olan Güney Kore’de test edilmeye başlandı. Bu teknolojinin mimarlarından birisi Samsung firmasıdır, gelişmesinde öncü olmuştur. Bu teknoloji 2009 yılında Amerika’da kullanılmaya başlandı. Diğer ülkeler 4G teknolojisini 2011 den sonra ciddi yatırım yaparak ülkelerine getirdiler.

4G Standartları Nelerdir?

3G teknolojisinde olduğu gibi IMT-2000 standartları 4G içinde geçerlidir. Standartlara uygun olmayan teknoloji 4G serisinden lisans hakkı alamazlar. IMT-2000 4G için en az 100 Mbps veri aktarım hızı istemektedir. Ancak 4G teknolojisinde kullanılan sinyaller değişebildiği için 100 Mbps hızı stabil olarak her cihaza ulaşamamaktadır.

4G teknolojisi 3G de olduğu gibi tek bir standart versiyonda kullanılmaz. Farklı modellerle karşımıza gelebilirler. WiMax 4G teknolojisi genelde Asya kıtasında kullanılırken LTE ise Avrupa ve Amerika da kullanılmaktadır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan