3G Nedir?

3G Nedir?

3G hücresel veri aktarımının serilerinden bir tanesidir. İlk seri 1982 yılında 1G olarak piyasaya sürüldü. 1990 ların başında ise 2G serisi kullanılmaya başlandı. 2G teknolojisi neredeyse yeni yeni kullanılmaya başlandı derken 2000 li yılların başlarında 3G serisinin duyurusu yapıldı. Küçük küçük pilot şehirlerde 3G teknolojisi 2007 yılına kadar kullanılmaya test dilmeye başlandı. 2007 yılından sonra ise hayatımıza girmeye başladı. Halen daha kullanılmaktadır.

3G teknolojisi bir ürün ya da marka değildir. Bir hücresel veri transfer serisidir. Bu bağlamda her hangi bir teknoloji firması 3G serisine ait bir teknoloji üretebilir. Ancak bu teknolojiyi üretebilmek için belli başlı özellikleri karşılaması gerekir. IMT-2000 standartlarına uygun olan hücresel veri transferini sağlayan her türlü teknoloji 3G adı altında toplanabilir. Ayrıca IMT-2000 standartları gereğince 3G teknolojileri minimum 2 Mbps veri aktarım hızına sahip olmalıdır. Şuan günümüzde bir çok 3G teknolojisi 2 Mbps hızını çoktan geride bırakmış 12 Mbps’ye kadar ulaşmıştır.

3G teknolojisini akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle tanıdık. Ancak bu teknoloji yukarıda da bahsettiğim üzere stabil bir teknoloji değildir. Kimi firmalar 3 Mbps alt yapısında transfer hızı sağlar kimi firmalar bunu 12-13 Mbps’e kadar çıkartmışlardır. A teknoloji firması GSM alt yapısına ait bir 3G teknolojisi kullanırken B firması CDMA alt yapısına ait bir standart kullanabilmektedir.

Bu arada hatırlatmakta fayda var, 3G teknolojisi 4G teknolojisinden önce çıkmıştır. Şuan günümüzde en sık kullanılan hücresel veri transfer standartı 4G dir. Dördüncü nesil bir hücresel veri transferidir. Ancak 3. nesil veri transferi yapan 3G ise halen daha küçük şehirlerde ve 4G teknolojisinin ulaşamadığı yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan