Google Chrome Adres Çubuğunda Gizli URL Özelliğini Kaldırma

Google Chrome Adres Çubuğunda Gizli URL Özelliğini Kaldırma

Google, Chrome tarayıcılarında yapmış olduğu yeni bir güncelleme ile artık adres çubuğunda bulunan URL’lerin bir kısmının görünmesini engelledi. Bunu  güncellemenin amacın kimlik dolandırıcıları ile mücadele imiş. Kullanıcıların, domain.com/ dan sonra gelen kısımlarda bulunan birbirinden farklı değerler kafasını karıştırabileceği düşünülmüş. Araç çubuğunda sadece kök domain gözükecek şekilde gelen bu güncellemede kullanıcıların hangi sitede bulunduğuna dikkat çekmek amaçlanmış.

Gizli URL genel internet kullanıcıları tarafından sevindirici bir durum olmasıyla birlikte bir çok web geliştiricisi tarafından sevilmeyen bir güncelleme oldu. Web geliştiricileri tarafından bakıldığında adres çubuğunda tam URL hızlı ve kolay erişilebilir olmalı. Ancak Chrome gizli URL ile bu pek mümkün değil.

Chrome Gizli URL Adres Çubuğunu Açma / Eski Haline Getirmek

Adres çubuğunu eski haline yani tam görünecek şekilde yapmak istiyorsanız Chrome geliştirici modunda bir kaç özelliği disable yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle;
Adres çubuğuna


chrome://flags

yazıp geliştirici ayarlarına ulaşın.

Ardından yukarıda bulunan arama kutusundan aşağıdaki iki özelliği aratıp default olarak gelen özellikleri disable yapın.


#omnibox-ui-reveal-steady-state-url-path-query-and-ref-on-hover
#omnibox-ui-sometimes-elide-to-registrable-domain

Bu işlemleri yaptıktan sonra Chrome tarayıcısı yeniden başlayacak ve sonrasında gizli olan URL’ler açılacak ve eski haline gelecek.

Yorum Yap
0 Yorum yapan