“malware: olhrwef.exe” Nasıl Silinir?

“malware: olhrwef.exe” Nasıl Silinir?

Bilgisayarınıza, “olhrwef.exe” adlı malware bulaştıysa başınız dertte, çünkü bu malware bilgisayarınızda keylogger görevi görüyor ve şifrelerinizi kaydediyor. Ayrıca internetinizi ve bilgisayarınızı gözle görülür derecede yavaşlatıyor.

Virüs Benim Bilgisayarıma Bulaştı mı ?

Bunu anlamak için yapmanız gereken Windows Görev Yöneticisi’ni açmak (ctrl+alt+del). İşlemler sekmesine gelin ve aşağıdaki dosyaların çalışıp çalışmadığına bakın:

olhrwef.exe
ahnrpta.exe
IQ.BAT

Eğer birini gördüyseniz o zaman bilgisayarınıza bu malware bulaşmış demektir.

olhrwef.exe genellikle Flash belleklerden autorun.inf olarak bulaşıyor. Temizlemek için ise:

Öncelikle Combofix’i indirin.

Bilgisayarım’a sağ tıklayın ve Özellikler diyin. Sistem geri Yükleme‘yi tüm disklerde kapatıyoruz. İndirdiğimiz Combofix‘i çalıştırıyoruz.

İşlem bitince bilgisayarımızı açıp kapatıyoruz. Şimdi ise, bilgisayarı güvenli kipte açmamız gerekecek. bunun için Bilgisayar açılırken f5 tuşuna basıl tutmanız gerek. Şimdi bilgisayarı “Administrator” kullanıcı adı ile açıyoruz.

Şimdi Denetim Masası’na gelin. Buradan,”klasör seçenekleri” kısmına gelip Gizli Dosyaları Göster demelisiniz.

Sonra aşağıdaki yolu takip edin:

c:windows/system32

Buradan aşağıdaki dosyaları silin:

afmain0.dll,
afmain1.dll,
afmain2.dll

Başlat->Çalıştır oylunu takip edip buraya REGEDİT yazıyoruz. olhrwef.exe , ahnrpta.exe , afmain kelimelerini aratıyoruz. Bulduktan sonra ilgili satırları siliyoruz.

Yine Çalıştır’a girip “MSconfig” yazıyoruz. Buradan Başlangıç sekmesine dönüp hkmd.cmd ve ohlrwef.exe’yi(varsa) işaretini kaldırıyoruz.

Artık işlem bitti ve kontrol etmemiz gerek. Yani Combofix’i tekrar çalıştırmamız gerek. Eğer combofix bulamadıysa işlem başarılır bir şekilde bitmiş demektir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan