Kullanıcı Rolleri ile WordPressi Güvenli ve Etkili Bir Şekilde Yönetme

Kullanıcı Rolleri ile WordPressi Güvenli ve Etkili Bir Şekilde Yönetme

Bu makalede, işbirlikçi bir WordPress sitesinin nasıl güvenli ve etkili bir şekilde yönetilebileceğini paylaşacağım.

Kullanıcı Rolü Yönetimi

“Yönetici” seviyesi hesabını vermek riskli olabilir. Özellikle eğer biriyse bunu iyi bilemezsin. Ayrıca ekibinizdeki herkesin aynı izin seviyesine sahip olması gerekmez. Örneğin, eğer onlar bir yazarsa, sadece yazar düzeyinde izin vermeleri gerekir. Bazen bir yazarı moderatör ya da topluluk yöneticisi olarak tanıtmak isteyebilirsiniz, bu nedenle bu özelliği kullanıcı rollerine ekleyen yeni bir rol oluşturabilirsiniz. Bunun için Kullanıcı Rol Düzenleyici Eklentisini kullanıyorum .

Bu özel durumda, kullanıcıya belirli izinler veren “webmaster” adı verilen yeni bir rol oluşturmayı seçtim. Bunu yapmak için, Kullanıcı Rol Düzenleyici ayarlarına gitmeniz ve yeni bir rol türü oluşturmanız gerekir. Bu “webmaster” rolüne, işleri başlatmak için bir ‘Editör’ün tüm yeteneklerini atadım. Bu kişinin sayfa yayınlarımın bazılarına girmesi ve HTML’deki hataları düzeltmesi gerekebilir, bu yüzden en azından bu kişiye editör denetimleri vermek zorundayım.

Başarılı bir şekilde ‘Web Yöneticisi Rolü’ oluşturduktan sonra, açılır listeden kullanıcı rolünü seçin ve sevdiğiniz diğer özellikleri ekleyin. Görevler tamamlandıktan sonra istediğim zaman girip ayrıcalıkları kaldırabilirim.

Oluşturduğunuz yeni kullanıcıyı seçin, oluşturduğunuz yeni rol türünü atamanıza olanak tanıyan bir alt sayfa görünecektir. İpucu, aslında ‘Yönetici’yi bir kullanıcı adı olarak ayarlamayın.

ThreeWP Activity Monitor’ü Kullanarak Kullanıcı İzleme

Rol yönetimi kontrolü sağlamanın iyi bir yolu olsa da, daha fazla gönül rahatlığı için kayıtlı tüm kullanıcılarınızın ne yaptığını izleyen bir eklenti var. Eklentinin adı ThreeWP Activity Monitor

Bunu, kullanıcı etkinliği değişiklik günlüğünü tek bir merkezi konumda rapor ederek yapar.

Umarım, şimdi çok yazarlı sitenizdeki hatalar için odayı daralttınız ve kullanıcı hatası veya kurcalama sonucunda ortaya çıkan herhangi bir şeyin en azından izlenebilir olduğu konusunda biraz rahatlamışsınızdır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan