Dropbox Uygulaması Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dropbox Uygulaması Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dropbox programıyla sıkça karşılaşıyor olmasınız. Özellikle yeni akıllı telefonların içerisinde işletim sistemiyle birlikte karşınıza çıkıyor. Dropbox uygulaması bulut tabanlı çalışan fotoğraf, video, belge ve dosyalarınıza anında her türlü ortamdan erişmenize olanak tanıyan bir uygualamdır. Peki daha detaylıca bilgi almak adına soracak olursak Dropbox nedir? Dropbox nasıl kullanılır?  Dropbox bizlere ne avantajlar sağlar? Tüm bu soruların cevaplarını bu makalemde bulacaksınız.

Dropbox nedir?

  • Dropbox bir bulut depolama alanıdır.

Son yıllarda internet hızlarının gelişmesi ve mobil teknolojilerin artmasıyla birlikte, bulut depolama başka bir değişle cloud computing, son derece meşhur oldu. Bir flash bellek düşünün, ama yanınızda taşımıyorsunuz. Cloud sistemi bunun önüne geçmek için düşünülmüş bir sistemdir. Cloud sistemiyle dosyalarınıza aynı anda pek çok cihazdan ve istediğiniz heryerden ulaşabilirsiniz. Dropbox’ta bu sistem üzerine kurulmuş, herkesime hitab eden ve kullanıcı dostu arayüzü ile herkesin kolaylıkla kullanabileceği, dosyalarınızı, videolarınızı, resimlerinizi ve daha nicelerini uzaktan erişime açmaya yaran cloud(bulut) depolamadır. Tek şart internet erişiminizin olması. Dropbox nedir sorusuna verilecek en kısa ve temel cevap budur.

Dropbox, 2GB’a ve üzeri ücretsiz depolama alanı sunan, bulut tabanlı bir yazılım. Tabi ücretli olarak depolama kapasitesini arttırabiliyorsunuz. Dropbox epey yaygın kullanılan ve her türlü platformdan oldukça kolay şekilde ulaşabileceğiniz bir platform.

Dropbox sitesinden bilgisayarınız için uygun uygulamayı otomatik olarak indirmeye başlıyorsunuz. Windows, Mac OS ve Linux’ün desteklendiği bilgisayar dünyasının yanında, mobil dünya için iOS, Android ve BlackBerry desteği mevcut bir uygulamadır.

Ayrıca yakın geçmişte Dropbox kullanıcılarına panik yaratacak, dropbox un önlemini bi nebze aldığı lakin çok büyük sıkıntılar doğurabilecek 60 milyonluk kullanıcı adı ve şifrenin çalınması durumunu bilmenizde fayda var diye düşünüyoruz. Ancak yapılanan hatanın telafisi olmamakla birlikte, güvenlik seviyesini yaşamış olduğu hata nedeniyle çok abartmış olan dropbox artık en güvenilir depolama imkanı veren bir firmadır.

Dropbox Güvenliğini Nasıl Sağlarım?

Dropbox erişiminde iki adımlı doğrulama seçeneği mevcuttur. Bu doğrulama seçeneğini aktif ettiğiniz takdirde şifrenize ulaşılmış olsa dahi telefonunuza bir sms ile bilgilendirme mesajı gitmektedir. Bu bilgilendirme mesajının içeriğinde sizlere son adım giriş yapabilme kabiliyeti tanıyan bir şifre vardır. Dropbox giriş ekranında bulunan sms şifre girme kısmına telefonunuza gelen bu şifreyi girdiğinizde bulut depolama alanınıza giriş yapabilirsiniz. Sizin dışınızda herhangi bir kişi erişim sağlayamayacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan