En iyi 10 Ubuntu Masaüstü Ortamı

En iyi 10 Ubuntu Masaüstü Ortamı

GNOME 3, varsayılan bir Ubuntu 18.04 masaüstü ortamıdır, ancak bu, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok masaüstü ortamını kurmanıza ve kullanmanıza engel değildir.
Birçok BT şirketi ve topluluğu tarafından çok sayıda ücretsiz ve özelleştirilebilir OS veya dağıtım yapılmaktadır. Tüm bu sistemler, tüm kullanıcılar için çok sayıda seçenek ve yapılandırma sağlar. Bu Linux sisteminin güzelliği. Linux dağıtımı kurduğunuzda, önceden oluşturulmuş bir masaüstü ortamı ile birlikte gelir. Piyasada Linux için çok sayıda popüler masaüstü ortamı var, ancak gereksinime bağlı olarak en iyi olanı seçmek yeni başlayanlar için oldukça zor. Bu yüzden, bu makalenin size yardımcı olacağını düşünüyorum.

En iyi Ubuntu masaüstü ortamını aramanızı kolaylaştırmak için, dikkat etmeniz için 15 Ubuntu masaüstü ortamını seçiyoruz. Bu makalede, her bir masaüstü ortamının nasıl kurulacağına dair talimatlar listelenmektedir.

Size en uygun olanı bulmak için farklı masaüstü ortamlarını deneyin. Sizi en çok ilgilendiren Ubuntu masaüstünün daha fazla ekran görüntüsünü görmek için google da görsel arama yapabilirsiniz.

1. GNOME Desktop Environment

Gnome Desktop Environment, Linux dünyasındaki en iyi ve popüler masaüstü ortamlarından biridir. Bu masaüstü ortamı aktif geliştirme aşamasındadır ve en yeni donanım ve yazılımlarla kolayca bütünleşir. Ayrıca Canonical, Ubuntu işletim sistemi için Gnome’yi varsayılan masaüstü ortamı olarak benimsedi. Ayrıca, sistemin işlevselliğini artıran bir dizi En İyi Gnome Uygulaması sunar.

sudo apt-get install ubuntu-gnome-desktop

2. Xfce


Xfce, daha az kaynak gerektiren ve donanım hızlandırması talep etmeyen, hafif bir masaüstü ortamıdır. Temelde Unix benzeri bir dağıtım için yapılmıştır. Xfce çok hızlı ve kullanıcı dostu. Bu kullanışlı masaüstü ortamı, sistemin kullanımını artıran bazı benzersiz uygulamalar ve panel uzantısı ile birlikte gelir. Aşağıdaki komutla yükleyin.

sudo apt-get install xubuntu-desktop
sudo apt-get install xfce4-goodies //isteğe bağlı eklenebilir diğer bileşenler

Ubuntu 14.04 ve 15.04 için:

sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/xfce-4.12
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install xfce4

3. KDE Plasma


Gnome’dan sonra KDE Plazma, Linux için en çok kullanılan ve özelleştirilebilir masaüstü ortamıdır. Kullanıcının genel görevi sorunsuzca çözmesini sağlayan çok çeşitli seçenekler sunar. Ubuntu Unity 3D’den farklı olarak, sorunsuz bir çalışma için hızlandırılmış donanım gerektirir.

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-get update
sudo apt-get install plasma-desktop

4. Cinnamon


Cinnamon çok popüler bir masaüstü ortamıdır. Linux Mint’deki varsayılan Masaüstü Ortamıdır. Bu masaüstü ortamı Gnome kabuğunun bir uzantısıdır, dolayısıyla yüksek donanım ivmesi ve 3D ortamı gerektirir. Bu masaüstü sadece Windows işletim sisteminden gelenler için uygundur. Uzatma yöneticisi yardımıyla tarçın çok fazla verimlilik görevi yapabilir.

sudo add-apt-repository ppa:embrosyn/cinnamon
sudo apt-get update
sudo apt-get install cinnamon

5. Pantheon


Pantheon, temel işletim sistemlerinde varsayılan DE olarak kullanılan hafif ve modüler tabanlı bir masaüstü ortamıdır. Arayüz, Apple’ın Mac OS’ine benzer. Bu, Ubuntu çalışan herhangi bir makineye kurulabilir.

Ubuntu 12 ve sonrası için:

sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install elementary-desktop

Eski sürümler için:

sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/daily
sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/os-patches
sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/testing
sudo add-apt-repository ppa:mpstark/elementary-tweaks-daily
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
sudo apt install elementary-theme elementary-icon-theme elementary-default-settings elementary-desktop

6. MATE Desktop

Ubuntu MATE, Gnome 2’nin bir başka uzantı versiyonu. Gnome 3 oluşturulduğunda, birçok kullanıcı Gnome 2’nin eski sürümü ile kalmak istedi. Böylece bu masaüstü ortamı eski tadı almak için üretiliyor. Bu desktop eski dizüstü bilgisayar için kullanılabilir ve en uygun şekilde kullanılabilir.

Ubuntu 16 ve sonrası:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mate-dev/xenial-mate
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install mate-dock-applet

Ubuntu 15 ve öncesi için:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mate-dev/wily-mate
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install mate-dock-applet

7. Unity 8


Görünüşe göre Ubuntu ev yapımı Unity masaüstünün gelişimini sona erdirecek. Ama, Unity 8 en iyi ortamların başında gelir.
Bu DE daha geliştirilme aşamasında ve yavaş gelişmektedir. Bu nedenle kararsız bir sistem ve birçok güvenlik hatası sağlar. Güvenlik riskini göze alabiliyorsanız deneyebilirsiniz.

Ubuntu 16 için:

sudo apt-get install unity8-desktop-session-mir

Ubuntu 15 14.10 için:

sudo apt-get install unity8-lxc

Ubuntu 14.4, 12 için:

sudo apt-add-repository ppa:unity8-desktop-session-team/unity8-preview-lxc
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install unity8-lxc

8. Budgie


Budgie Solus OS için üretilmiştir. Bu DE, masaüstü widget’ları, güzel temalar ve ikonlar, karanlık tema modu ve panelin derinlikli özellikleri gibi birçok özelleştirme sağlar. Bu masaüstü ortamını aşağıdaki komutla Terminal’e yükleyebilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:budgie-remix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install budgie-desktop

9. LXDE

LXDE, yüksek performanslara odaklanan ancak daha az kaynak kullanan inanılmaz derecede hafif bir Linux masaüstü ortamıdır. Herhangi bir donanım hızlandırmasına ihtiyaç duymaz, çok eski bir makinede çalıştırılabilir. Çok hızlı, özelleştirilebilir ve daha az bellek alıyor. Terminalde aşağıdaki kodu çalıştırın.

sudo apt-get update
sudo apt-get install lxde

11. Awesome

Awesome, sistem üzerinde çok fazla kontrol sağlayan daha az güçlü masaüstü ortamıdır. Bu ortamı kurmak için sadece Terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo apt-get install awesome
Yorum Yap
0 Yorum yapan