Eticaret Siteleri için (SEO) Arama Motoru Optimizasyonu’nun Önemi

Eticaret Siteleri için (SEO) Arama Motoru Optimizasyonu’nun Önemi

E-ticaret siteleri başarı sağlamak istiyorsa mutlaka arama motoru optimizasyonu hizmeti almaları gerekmektedir. Çünkü e-ticaret siteniz istediği kadar mükemmel olsun, istediğiniz kadar ürün yelpazeniz geniş olsun eğer web sitenize ziyaretçi alamıyorsanız yani çok mükemmel bir galeriniz var ama bir tek kişi ziyaret etmiyorsa hiçbir anlam ifade etmemektedir. SEO e-ticaret siteleri için bu kadar önemli bir konu olduğu için işin uzmanıyla çalışmanız gerekmektedir. Çalıştığınız SEO Uzmanı’nın bilerek yada bilmeyerek uygulamış olduğu yanlış yöntemler web sitenizin Google tarafından çok ciddi cezalar almasına ve sitenizin zarar görmesine neden olabilir.

E-ticaret siteleri için uygulanan arama motoru optimizasyonu diğer sitelerin optimizasyonu şemasına göre çok daha farklıdır. E-ticaret sitelerinde sadece belirlenmiş anahtar kelimelere için çalışılmaz, web sitesinden satışa sunulmuş tüm ürünlerin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için çalışılır. Böyle bir başarı da site dışı optimizasyondan daha ziyade site içi optimizasyona daha fazla ağırlık vererek mümkün olur. E-ticaret siteleri için SEO çalışmalarına başlamadan önce piyasa araştırması iyi yapılmalı rakip siteler iyi analiz edilmeli, çalışma stratejileri ve SEO kurgusu çok iyi planlanmalıdır.

SEO Uyumlu E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır?

  • En güncel yazılım teknolojileriyle hazırlanmış bir altyapıya sahip olmalıdır. Çünkü Google her zaman yeniyi yeniliği ön planda tutar.
  • Web sitenizin kod yapısı mümkün olduğu kadar temiz olmalıdır. Bir sitede kod hatası ne kadar azsa Google o siteyi o kadar rahat tarar ve daha üst sıralara taşır.
  • Her ürün sayfası, kategori sayfaları, menü sayfaları gibi sayfalar için meta-tag keyword, title gibi değerler manuel olarak da düzenlenebilir yapıda olmalıdır.
  • Mutlaka yorum sistemi olmalı, ziyaretçilerin yorum yapması teşvik edilmeli, ve yorum sistemi çok basit olmalıdır.

Ziyaretçilere Göre E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır?

  • Bir e-ticaret sitesi olabildiğince göz yormayan, sade, kullanımı kolay yani orta düzeyin altındaki insanların siteyi rahatlıkla kullanabileceği bir yapıya sahip olmalıdır.
  • Ürünlerinizi gezen ziyaretçilerden maksimum geri dönüş almak için, ürün resimleri ve ürün açıklamaları zengin tutulmalıdır. Site sürekli güncel tutulmalıdır. Ara ara fiyat indirimleri, ürün kataloğunun yenilenmesi ve bu yeniliklerden eski müşterilerin haberdar edilmesi e-ticaret sitesinin bilinirliğini artırır.
  • Web sitesi tasarlanırken mümkün olduğu kadar şeffaf ve ziyaretçilere güven verecek bir tasarım yapılmalıdır. Çünkü e-ticaret sitelerinin en büyük problemlerinden birisi güvensizliktir. Kalite sertifikalarının sitede sergilenmesi, müşteri hizmetlerinin ön planda tutulması bu anlamda çok büyük yarar sağlayacaktır.
Yorum Yap
0 Yorum yapan