Google Cast Hizmeti Nedir?

Google Cast Hizmeti Nedir?

Google Cast nedir? Nerede kullanılır? Evet bu yazımızda yine sizlerin işine yarayacak ve çok kullanışlı, kullandıkça hoşunuza gidecek bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Google Cast diye adlandırılan bu uygulama Google Inc. Şirketinin son zamanlarda geliştirdiği altın değerinde bir uygulama olmayı başarmıştır nazarımızda. Neden mi? Açıklıyoruz…

Google Cast Nedir?

Günümüz itibari ile hepimizin evinde televizyon var. Ama bu uygulama için normal bir televizyon yerine internet altyapısı olan bir televizyon sistemi gerekmektedir ki zaten artık televizyon firmalarında İnternetsiz televizyon görmek mümkün olmamaktadır. Satın aldığınız ya da evinizde kullandığınız internet altyapılı televizyonlarınızda ortak yayın yapmanızı sağlamaktan ibarettir Google Cast. Şöyle ki telefonunuzda bir video izliyorsunuz ya da kaçırdığınız bir dizi/film/program var. Ama maalesef telefonunuzun ekranı küçük ve hoparlörü kısıtlı olduğundan bu izleme keyfiniz maalesef baltalanıyor. İşte burada devreye Google Cast Uygulamaları giriyor. Bu uygulamalar Televizyonunuz ve telefonunuz veya bilgisayarınız aynı internet vericisine bağlı olmak şartı ile odanızdaki bilgisayardan veya telefonunuzdan izlediklerinizi evinizdeki televizyona yayın yaparak ailecek izleyebilir veya film izleme keyfinizi arttırabilirsiniz.

Televizyonum İnternet’e giriyorsa neden telefondan bağlanayım?

Şimdi aklınıza şu soru gelecektir. Benim televizyonum İnternet’e giriyorsa neden telefondan bağlanayım ki direk televizyondan açarım. İşte bu soruyu veya sitemi bu sistemin kolaylığını bilenler saçma bulacaktır. Televizyon işletim sistemleri telefon ve bilgisayardan kat ve kat yavaştır. Aynı zamanda bazı siteler veya çoğu siteler televizyon destekli çalışmamaktadır. Dolayısı ile izlemek istediğiniz görüntüyü televizyondan açmak fevkalade zahmetli olacaktır. Ve belirli bir yerden sonra sinirlenme ihtimaliniz olduğu için video izlemekten vazgeçeceksiniz. Ama Google Cast’i keşfettikten sonra sıkıntılar sıfırlandı ve çile keyfe dönüştü.

Google Cast Otomatik Aktif Olma Özelliği

Bazı uygulamalarda veya sitelerde Google Cast otomatik aktif olmaktadır. Misal Youtube eğer ortak Wifi alanından bağlı iseniz telefonunuzu televizyona bağlamak için siz açmadan sağ üst köşede Yayın işaretini açacaktır. Buda siz uğraşmadan kolayca istediğinize ulaşmayı sağlayacaktır. Ama Google Cast’i desteklemeyen uygulamalarda Android ya da iOS aracılığıyla Google Cast uygulamaları indirebilir, dilediğiniz videoyu daha kolay ve keyifli izleyebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan