Seo Danışmanı Ararken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Seo Danışmanı Ararken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sanal platformda yer edinmek için çeşitli çalışmalara ihtiyaç olduğu birçok kişi tarafından bilinen bir durumdur. Yani herşeyden evvel bir web sitesi kurmak için çeşitli araçlar, materyaller ve çalışmalara ihtiyaç olduğu gibi kurulan bu web sitelerinin hedeflenen kelimelerde Google’da ilk sayfaya çıkarılması için de bir takım çalışmalara ihtiyaç vardır. Profesyonel anlamda yapılan bu çalışmalara “SEO” veya “Arama Motoru Optimizasyonu” adı verilir.

İnternette SEO konusunda uzman kişilerin bloglarında “SEO Fiyatları” adı altında birçok konuyu kaleme aldıklarını görmek mümkündür. Aynı zamanda SEO konusunda uzman olmayan fakat kendini SEO danışmanı veya SEO uzmanı olarak tanıtan kişilerin de aynı başlık altında yeterli nitelikleri taşımamasına rağmen aynı konulardan bahsettiklerini görebilirsiniz. Aralarında büyük farklar olan bu iki grup insanın yazılarında anlattıkları konular ve değindikleri noktalara göre ne denli güvenilir olduklarını anlamak pek ala mümkün. Gerçek seo danışmanı ve kendini seo danışmanı olarak tanıtan sıradan kişiler arasındaki ayrımı anlamak için şu kriterlere bakmak yeterli olacaktır:

Gerçek Seo Danışmanı İle Sahte Seo Danışmanının Farkları

Günlük yaşamda da olsa internet üzerinde de olsa bir ürün veya hizmeti almak için para ödediğiniz bir gerçektir ve eğer istisna olarak aksini düşünmüyorsanız paranız sizin için değerlidir. Özellikle internet hizmetlerinden biri olan “Arama Motoru Optimizasyonu” için ücret ödediyseniz, bu hizmetten yeterli düzeyde verim beklemek en doğal hakkınız. Ödediğiniz ücretin layığıyla size geri döndüğünü anlamak için seo uzmanı veya danışmanı hakkında birkaç maddeyi bilmek önemli bir husustur. Gerçek seo danışmanı ile tabiri caizse sahte seo danışmanı arasındaki şu farklar sizin paranızın gidişatını belirleyecektir.

  • Gerçek seo danışmanı, vereceği hizmet ne olursa olsun kesin bir fiyat vermez. Yani “Daha önce aynı sektörde bir iş almıştım ve bu iş de aynı ücretten aşağısına yapılmaz…” mantığı gütmez. Çünkü SEO çalışmaları ve SEO fiyatları sitenin detaylı analizi yapıldıktan sonra belli olur.
  • Uzman bir SEO’cu “İşimi yaparım paramı alırım.” şeklinde bir düşünceye de sahip olmayan kişidir. Yaptığı işlerin raporunu sürekli ve düzenli olarak iş bitimine kadar web sitesi veya firma sahibine bildirmek durumundadır.
  • Gerçek bir SEO uzmanı, talep etmeniz halinde yapacağı işleri genel hatlarıyla size açık ve anlaşılır şekilde aktarmalıdır.

Alacağınız hizmet konusunda kesin bir karara varmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan biri “Referanslar”dır. Eğer sizi tatmin edecek rekabetli kelimelerde söz konusu danışman başarı sağlayamamış ise, size yarardan çok zarar getirecektir. Başta kurumsal seo hizmeti alacak kişilerin bu konuda seçici olmasında fayda var.

Seo Danışmanı Konusunda Varılacak Sonuç

Kısaca SEO fiyatları hakkında bir fikir edinebilmek için, öncelikle seçeceğiniz seo danışmanı hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir edinmeniz daha yol gösterici nitelikte olacaktır. Yukarıdaki maddelere dayanarak doğru seo danışmanını seçtiğinize kanaat getirdiyseniz eğer zaten size sunulacak hizmet ve SEO fiyatı birbirinin tam karşılığı olacak ve bütçenizi zorlamayacaktır. İlk görüşmede daha sitenizi bile görmeden sektöre göre fiyat veren kişi, “işin uzmanı” veya halk deyimiyle “işin kurdu” değil aksine dolandırıcı niteliğindeki kişilerdir. Gerçek seo danışmanını tanımanın bir başka kolay ve etkin yollarından biri de birkaç farklı SEO uzmanıyla görüşmektir. Bunlar arasında görüşleri ve çalışmaları aşağı yukarı birbirini tutanların yanı sıra bunlardan uzak ve alakasız çalışmalar yapanlar da olacaktır. Böyle bir durumda karar vermek yine sizin ellerinizde olacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan