Seo Güvenilirliğini Kaybetmiş Sitelere Öneriler

Seo Güvenilirliğini Kaybetmiş Sitelere Öneriler

Yeni açılan sitelere yapılan çok fazla ya da hatalı SEO işlemi sonrasında Google bu siteleri filtreye alarak aramalarda neredeyse yok gibi görünmesini sağlar. Google hitleri bu filtrelemenin ardından adeta sıfırlanır. O derece ki kendi domain aramasında bile ilk sayfada görülmeyebilmektedir. Eğer filtreye girmişseniz bilin ki Google’ın güvenini kaybetmişsinizdir. Bu durum size Google’ın filtreden çıkmak istiyorsan önce güvenimi kazan deme şeklidir. Biz dahi günlük yaşamımızda çoğu zaman aynı durumla karşı karşıya kalırız. Güvendiğimiz bir insan üst üste aynı hataları yapıyorsa ona olan güvenimizde sorun yaşar ve bu anlamda tepkimize maruz kalır. Bu durum karşısında o kişinin güvenimizi tekrar kazanmasını bekleriz. Filtreden çıkmanın yolu da tam olarak budur.

Bu konuda bir diğer açıklamayı da şu şekilde gerçekleştirebiliriz; Kullanıcılarına, ziyaretçilerine yarar sağlamaktan çok kendine yarar sağlama çabasına giren siteler kaçınılmaz olarak filtreye girerler. Maalesef bu şekilde yol izleyen siteler kullanıcı ve ziyaretçilerin memnuniyetini ve güvenliğini düşünmezler ve bunun tersine çevirme çabası içine girmezler. Kullanıcı kalitesi, beklenti ve güvenliğine gözlerini kapatırlar kilitlendikleri tek hedefleri vardır o da Google’dır. Ancak Google’ın muhteşem yapısı ve zekası bu yaşananların farkındadır ve ona göre sonuçlandırır.

Google Gözünde Güvenilirliği Sürdürme Yolları

Sandbox’tan bir diğer ismi ile filtreden çıkabilmek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Yazımızda bu yöntemlerden ilk olarak güvenilirliği inceleyeceğiz. Güvenilirlik bazı aşamalardan meydana gelmektedir. İnceleyeceğimiz bu yöntem Sandbox’tan çıkmanın en hızlı ve en etkili yoludur.

Anahtar kelimenizde otoriter olarak görülen sitede link almak

Örnek vermek gerekirse Autocad keyword de bir sitenin filtreye girdiğini varsayalım. Filtreye giren site, forumda konu açma hamlesi, yorumlar ve link değişimi adımları ya da denediği diğer yollarla bu anahtar kelimede otorite sahibi olan autocadhocası.com sitesinden link alırsa kolayca kısa süre içinde filtreden çıkacaktır.

Güvenlik Sertifikaları Bulundurmak

Google ve web alemi gibi siteleri denetleme, hakkında karar verme yetkisine sahip yapılar gözünde öneme sahip sitelerden onay ve güvenlik sertifikası alabilmek sizi Google’ın gözünde güvenilir kılacaktır.

SSL sertifikaları, güvenlik sertifikalarının önemli bir örneğidir. Sitelerdeki trafiğin güvenliğini sağlamak bir yana kullanıcıları da güvenlik altına almak bu sertifikalar sayesinde gerçekleşir. Söz konusu olan sertifikaların isimlerini ve grafiklerini yayınlamak bile ihtiyaç duyulan güveni fazlasıyla sağlamaktadır.

Web Sertifikalarını Elde Edebilmek

Web sertifikaları da tıpkı güvenlik sertifikaları gibi kullanıcılar için kalite göstergesidir. Site sahipleri sitelerini önemsiyorlarsa ve gereken özeni gösteriyorlarsa var olan tarayıcı uyumsuzluklarını yok ederek kullanıcılar için en düzgün görüntüyü sağladıklarını w3c sertifikaları ile onaylayabilirler. Creative Commons sayesinde de içeriklerinin niteliklerini onaylayan siteler diğer maddeleri de yerine getirmelerinin ardından Güvenilir Onayı almaya hak kazanırlar.

Dizine Eklenmemiş Url Sayısının Çokluğu

Bir diğer güven göstergesi de ilkSEO.com olarak indexsiz url tabirini kullandığımız Google arama sorgusudur. Bahsi geçen arama sorgusu ‘’ilkSEO.com –site:ilkSEO.com’’ yapısını kullanır. Açıkladığımız sorgulamanın mantığı şu şekilde işlemektedir; Google’ ı düşünürsek burada ilkSEO.com haricinde kaç tane sitede ilkSEO.com yazısı geçmektedir. Bu yazılanları açmak gerekirse kendi sitemiz haricindekiler sitemizin url sayısıdır. Url sitemizin başka sitelerde ne kadar tanıtıldığını bize gösterir. Bahsi geçen sayı arttıkça sitenin tanıtanı, sitenin paylaşanı çoğaldıkça siteye güvenin çok olduğu manasına gelir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan