Seo Nedir? Google’da Üst Sırada Gözükmek İçin Ne Yapmalıyım?

Seo Nedir? Google’da Üst Sırada Gözükmek İçin Ne Yapmalıyım?

“Seo” kelimesi search engine optimization’ın kısaltılmış halidir. Kısaca tanımlayacak olursak Google aramalarında sitenizi üst sıralarda göstermek için Google kriterlerine uygun yapıya verilen isimdir. Biz bu durumu kısaca SEO olarak tanımlayacağız ve makalemizde bu konu hakkında geniş bilgiler vermeyi hedefleyeceğiz.

SEO’yu kelimelerine ayırarak tek tek inceleyeceğiz. Nedir? Ne değildir? Nasıl uygulanmalıdır? gibi detaylarda kafa karışıklığı yaşamadan anlamanıza yardımcı olacak. Öncelikle ilk ve ana kelimemiz olan Search kelimesinden başlayacağız.

SEO

Search

Search kelimesi Türkçe karşılığı tam anlamıyla “arama” anlamına gelen Ingilizce bir kelimedir. Google bir çok ülkede bir çok sözlükte arama anlamında kullanılmaya başlandığını biliyorsunuz. Doğrudan bağlantı kuracak olursak search yani Google Türkçe karşılığı Google’da arama yapmak anlamına gelmektedir. Yukarıda bahsettiğim gibi adım adım ilerliyoruz. İlk kelimemiz search demiştik ve Türkçe karşılığının tam anlamıyla Google arama olarak anlamlandığını kavradık.

İkinci kelimemiz ENGINE, bunu da güzel bir şekilde irdeleyelim ve soru işaretlerinden olabildiğince uzaklaşmaya çalışalım.

Engine

Engine yine Ingilizce bir kelime olmakla birlikte Türkçe karşılığında motor olarak kullanılır ancak search engine optimization olarak karşımıza geldiğinde Türkçedeki anlamı motor olmaktan daha çok sistem, çalışan, döngülere giren ve sonuçlar üreten bir kelime halini alıyor. Dolayısıyla parçadan bütüne gidecek olursak döngülere girerek sonuçlar üretmeye çalışan bir motor anlamını yakalamış oluyoruz.

İlk kelimemiz olan search ile ikinci kelimemiz olan engineyi birleştirip bakmaya çalıştığımızda karşımıza Türkçe anlamı arama motoru olan bir kavram geliyor. Üçüncü kelimiz olan Optimization’ını da incelediğimizde SEO’nun tam karşılığını anlamış ve durumu teorik olarak kavramış olacağız. Sonrasında teknik konular hakkında bilgiler vereceğim.

Optimization

Optimization yine bir ingilizce yapıda karşımıza gelen Türkçe anlamnı optimizasyon olan aslında Ingilizcesinden 1-2 harf haricinde farklı olmayan bir kelime. Türkçe de optimizasyon çok fazla kullanılmayan ancak tam karşılığını aramaya çalıştığımızda uyum olarak karşımıza çıkan bir kelimedir. Yani kriterlere uyum, döngülere uyum, aramalara uyum, motora uyum, sisteme uyum şeklinde anlamlandıracağız.

Totalde yukarıda ki bu üç kelimeyi incelediğimizde karşımıza Google aramalarına uyum anlamı taşıyan bir cümle çıkacak. İşte SEO tam anlamıyla yukarıda parçalara ayırarak incelediğimiz de karşımıza çıkan Google arama sonuçları uyumu ya da arama motoru optimizasyonu dur. Google arama sonuçlarında üst sırada gözükmek için ne yapmalıyım sorusuna teorik olarak mantığı anlama açısından giriş yapmış olduk. İlerleyen yazılarımda uygulamanın nasıl yapılacağı hakkında teorik bilgi vereceğim sonrasında teknik detayları ele alacağız.

Yorum Yap
0 Yorum yapan