Tmp Klasörü Nasıl Temizlenir? Linux /tmp Dizinini Temizleme

Tmp Klasörü Nasıl Temizlenir? Linux /tmp Dizinini Temizleme

Bu makalemizde tmp klasörünün temizlenmesi hakkında bilgi vereceğim. Sunucunuzu gereksiz yere yoran ve zorlayan, gereksiz verilerin biriktiği tmpklasörünü temizlemek sunucunuzu ve sizi rahatlatacaktır. Veritabanınızda gereksiz ve saçma hatalarla karşılaşıyorsanız, makinanızda gözle görülür bir yavaşlık olduysa, özellikle wordpress sistemlerde sürekli hatalar alıyorsanız tmp dosyasındaki aşırı doluluk bunlara neden oluyor demektir ve çok kısa sürede tmp dosyasını ve içindekileri silerek bu hatalara elveda diyebilirsiniz.

Web Sunucusu Nasıl Hızlandırılır?

Yukarıda ki sorununda çözümü olan aşağıdaki adımları takip ediniz. Sırasıyla tüm işlemleri eksiksiz gerçekleştirdiğiniz den emin olun ve kesinlikle sorun yaşayacağınızı düşünmeyin. Bu işlemi ilk defa yapacak olan kişilerin kafasına takılan ve çok sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesi “acaba bu işlemi yaparsam dosyalarımı kaybedermiyim?” şeklinde oluyor. Kesinlikle korkmanıza gerek yok.

Öncelikle ssh ile makinamıza bağlanıyoruz. Sonrasında sırasıyla;

provider httpd cease

carrier mysql cease

/and many others/init.d/chkservd stop

 

Tmp Klasörü Nasıl Temizlenir?

  • Şimdi /tmp dizinini silip tekrar oluşturacağız;
/bin/umount -l /tmp

/bin/umount -l /var/tmp

/bin/rm -fv /usr/tmpDSK

/scripts/securetmp (soru sorarsa onaylayın)

 

  • Son olarakta durdurduğumuz servisleri tekrar başlatacağız.
service mysql begin

service httpd begin

/and so on/init.d/chkservd restart

 

İşlem tamamlandı. Artık sunucunuz eskisi kadar hızlı ve sorunsuz çalışacaktır. /tmp klasörünü ayda bir ya da sitenizin trafiğine bağlı olarak haftada bir temizlemenizde fayda vardır. Sunucunuzun gereksiz işlem yapmasından sizi kurtarır ve performansınıza gözle görülür derecede katkı sağlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan