Yanlış Uygulanan SEO Kuralları

Yanlış Uygulanan SEO Kuralları

SEO hatalarının sitelerde doğru zannedilerek sıklıkla gerçekleştirildiğine şahit oluyoruz. Aşağıda verilen açıklamaları değerlendirmeniz aynı hataları yaşamamanıza katkı sağlayacaktır.

Hatalı ve Yanlış Kullanım

Yanlış anahtar kelime seçimi en sık yapılan hatalardandır. Anahtar kelime seçimi sırasında öncelikle site ile ilgili olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca seçilen kelimeye sitede yoğunluk gösterilmesi önemli bir unsurdur. Olması gereken yani doğru anahtar kelime seçiminden sonra seçtiğiniz anahtar kelime üzerine dışlink almalısınız. Böylece anahtar kelimeniz üzerinden yapılan aramalar sayesinde arama motorlarında yükselebilirsiniz.

Hatalı ve Yanlış Site Başlığı Seçimi

Dikkat edilmeyen bir diğer yer ise site başlığıdır. Webmasterlardan bazılarıetiketlerini sitelerinde boş bırakmayı tercih ederler. SEO açısından düşünüldüğünde bu durum arama sonuçlarında çıkma bakımından kötü etki yaratır. Bu olumsuz netice ile karşılaşmak istemiyorsaktaglarını doldurma işlemini atlamamalıyız.

JavaScript Menüler

JavaScript menüler, Google’ın botları tarafından indexlenmez ve okunmazlar. Bu nedenle aramalar esnasında sitenizin sayfaları da görünmez. Aynı sorunla karşı karşıya kalmamak için JavaScript menü kullanılırken, sitemap dosyasında menüdeki sayfa linkleri yer almalıdır. Google botları bu sayede sayfalarınızı sitemap dosyasında görür ve indexler.

Yeterli Seviyede Olmayan Site Güncelliği ve Bakım Sorunları

Bir site ile ilgilenmemek ve güncelliğini sağlamamak Google’ın siteyi aşağılara düşürmesine neden olur. Söz konusu site forum sitesi ya da blog ise her gün içerik girilmesi, belli oranda yazı yazarak sitenin güncel tutulması sağlanmalıdır. Bunlar gerçekleştirildiği takdirde Google ve diğer arama motorları site ile ilgilenilmediği düşüncesinde olmak yerine sitenin güncelliğinin sağlandığı konusunda ikna olurlar ve siteyi üst sıralara taşırlar. Ayrıca bir hata olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak için sıklıkla sitenin kontrolü sağlanmalıdır.

Aşırı Meta Etiketi Eklemek

Arama sonuçlarında görünmek için sitenize sayıca fazla meta etiketi eklemeniz yanlış bir düşünce ve hamledir. Bu durum gerçekleşirse Google spam yaptığını düşünerek siteyi SandBox’a sokabilir. Meta etiketi yalnızca site ile ilgili eklenirse Google ve benzer arama siteleri ile sorun yaşanmaz.

Yazı Başlarında Resim Kullanımı

Sitelerinin tasarımı konusunda titizlik gösteren kullanıcıların düştüğü hatalardan biridir. Sayfaların ya da yazıların başlık bölümüne resim eklediğinizde bunlar Google botları tarafından görünmezler. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız resimlere title=’’başlık’’ kodu eklerseniz ya da resimleri


< h1 >başlık< /h1 >

tagları ile değiştirmeniz siteniz için daha faydalı olur.

Dışlink Spamı

Google ve benzer arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve yerleşmek isteyen kullanıcıları çoğu zaman dışlink alımı yoluna giderler. Aşırı dışlink yönetimine başvuran yeni açılan sitelerin sonu bazen sitenin SandBox’a girmesi ile bile sonuçlanabiliyor. Dışlink alırken siteniz ile benzer sitelerden almanızda fayda var. Yeni açılan siteler çok fazla dışlink almak yerine azar azar dışlink alımına gitmeliler. Beraberinde özgün yazı, indexlemelere başlanmalıdır. Belirli bir sürenin ardından tekrar dışlink alımı gerçekleştirilebilir.

Yazı İçeriklerinde Anahtar Kelime Eksikliği

Çok sayıda olmamasına dikkat ederek sitenizdeki içeriklere anahtar kelimeler girilmeli. Anahtar kelime konusunda abartıya kaçmamaya özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü bu durum spam yaptığınızı göstermektedir. Siteye girdiğiniz içeriğin içerisindeki anahtar kelimelerin az sayıda girilmesi Google da arama yapılması esnasında sitenin çıkmamasını sağlamaktadır. Yer alan içerik ile ilgili keywords girilmelidir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan